WOJNA OCZAMI JANUSZA MAJEWSKIEGO 14.11.2017

Wojna oczami Janusza Majewskiego

Janusz Majewski, reżyser, dramatopisarz i scenarzysta, swoją zawodową karierę rozpoczynał właśnie jako autor krótkometrażowych filmów dokumentalnych. Dość szybko udało mu się osiągnąć mistrzostwo w tej dziedzinie.

Dzięki projektowi Dokument Cyfrowo możemy powrócić do stworzonych przez niego małych dzieł sztuki, wielokrotnie nagradzanych zarówno w kraju, jak i za granicą. W Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie poddawane są właśnie cyfrowej rekonstrukcji dwa jego filmy prezentujące skrajne oblicza uniwersum II wojny światowej. W jednym z nich reżyser pokazuje nam świat widziany oczami okupanta, w drugim dramatyczne skutki jego drapieżnej działalności w Europie.

 

Róża”, reż. Janusz Majewski, 1962, 9 min. 30 sek.

Nagrodzony na festiwalu w Krakowie dokument jest jedną z pierwszych realizacji Majewskiego. Ten impresjonistyczny film będący upamiętnieniem ofiar Holocaustu wyróżnia się niezwykłymi, nastrojowymi zdjęciami. Zdewastowane cmentarze żydowskie uchwycone przez reżysera są wspomnieniem na zawsze utraconego świata.

 

Album Fleischera”, reż. Janusz Majewski, 1962, 15 min.

W ręce reżysera trafia album oficera Wehrmachtu, który podczas swojej służby stacjonował m.in. w Polsce, Rosji i Francji. Tak powstaje opowieść o wojnie widzianej oczami okupanta. Majewski dostrzega w nim coś więcej, niż tylko relację z wojennych przygód, widzi zmieniający się z biegiem czasu stosunek bohatera do wojny, co stanowi dość uniwersalny komentarz do tego dranatycznego okresu w dziejach ludzkości.