ŚLESICKI I KARABASZ NA PRASKICH CZWARTKACH 28.05.2015

Ślesicki i Karabasz na Praskich Czwartkach
Praskie Czwartki – Pora na Dokument 
Data: 
28.05.2015
Godz.: 18:30
Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

Ludzie z pustego obszaru - to jedno z czołowych dzieł tak zwanej czarnej serii polskiego dokumentu. Są lata 50, ale nie ma tu obowiązującego socrealistycznego optymizmu czy propagandowego zakłamania, które było obecne w kronice filmowej. Ślesicki i Karabasz budują portet młodych ludzi na tle warszawskiej Pragi. Jest surowo i gorzko. Filmowcy pokazują grupę autentycznej młodzieży, która spędza swój czas na włóczędze po różnych miejscach Warszawy.  Młodzi ludzie są znudzeni, nie mają pomysłu na życie, lub celowo wcale nie chcą go mieć.

Jak pisze jeden z twórców:

- Film ten jest opowiadaniem o pewnej, poznanej przez nas grupie młodzieży. Ludzie, których pokazujemy, są podobni do bardzo wielu swoich rówieśników. Jest to jakgdyby synteza naszych obserwacji.

Po sesansie odbedzie się spotkanie z krytykiem i dziennikarzem filmowym Tadeuszem Sobolewskim, który związany jest z takimi tytułami prasowymi jak Film czy Kino. Sobolewski obecnie publikuje w Gazecie Wyborczej oraz współprowadzi wraz z Grażyną Torbicką audycję Kocham Kino w Telewizji Polskiej.

Zapraszamy do Muzeum Warszawskiej Pragi!