RÓŻNE TWARZE BOHATERSTWA 08.11.2017

Różne twarze bohaterstwa
„Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono", te słowa Wisławy Szymborskiej idealnie podsumowują losy osób rzuconych w wir II wojny światowej. Kolejne cztery dokumenty, które właśnie poddawane są procesowi cyfrowej rekonstrukcji w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, to opowieści o ludziach, którzy temu wirowi nie dali się bezwładnie porwać ale z determinacją i odwagą stawiali czoła wojennej zawierusze. Pokazują one, że bohaterstwo niejedno ma imię. Można przecież walczyć o wolność z karabinem na pierwszej linii frontu, jak i toczyć zaciekłe bitwy z dala od huku dział, gdzie ważny jest nie tylko hart ducha ale i umiejętności inżynierskie i konstruktorskie.

„Kilińszczacy”, reż. Jerzy Ziarnik, 1969, 18 min.

Dokument przedstawia historię żołnierzy 4. Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego. Sfilmowana w niezwykle oszczędny, niemal ascetyczny sposób opowieść przypomina o niezwykle krwawych walkach o Wał Pomorski, w których na początku 1945 roku wzięli udział Ci żołnierze. Większość z nich poległa podczas tych starć i została upamiętniona tablicą na warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza. Autorem muzyki do filmu jest jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, Jerzy Maksymiuk.


 „Operacja V”, reż. Krzysztof Szmagier, 1968, 23 min.

Autor tego filmu stara się zrekonstruować i jednocześnie upamiętnić brawurową akcję wywiadu Armii Krajowej. Polskim żołnierzom udało się złamać tajemnicę siejącej zniszczenie niemieckiej rakiety V-2, czyli legendarnej Wunderwaffe, dzięki niewybuchowi odnalezionemu nad Bugiem. To właśnie praca naukowców polskiego wywiadu zapewniła Wielkiej Brytanii ratunek przed niewyobrażalnymi wprost stratami.


„Głód broni”, reż. Maciej Sieński, 1968, 25 min.

Z tego filmu dowiadujemy się, jak wielkie znaczenie dla wyniku wojny mieli nie tylko ludzie biorący bezpośredni udział w walkach, ale również bohaterowie drugiego planu – polscy inżynierowie, konstruktorzy i rzemieślnicy. To dzięki ich pomysłowości, inteligencji i bohaterstwu mogła powstać broń wraz z amunicją, które dostarczano żołnierzom i partyzantom.


„Polska walcząca nr 1”, reż. Aleksander Ford, 1943, 10 min.

Ford, najbardziej znany z realizacji dramatu kostiumowego „Krzyżacy”, pierwsze filmy zaczął kręcić u schyłku lat 20-tych. W trakcie II wojny światowej, jako kierownik Czołówki Filmowej Wojska Polskiego przy I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, stworzył krótkometrażowy film o tej właśnie formacji. Na filmie widzimy jak, uformowana na terenie ZSRR, dywizja wyrusza na front, by następnie wziąć udział w jednej z kluczowych wojennych potyczek, czyli bitwie pod Lenino.